


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | -2 V to -25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | -26 V |
| Load Regulation | 0.4 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 3790
Distributors
pcbx
Unit Price$2.37841
Ext.Price$2.37841
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.37841 | $2.37841 |
| 10 | $1.90222 | $19.02220 |
| 25 | $1.68336 | $42.08400 |
| 50 | $1.64812 | $82.40600 |
| 100 | $1.61362 | $161.36200 |
| 300 | $1.57984 | $473.95200 |
| 500 | $1.54677 | $773.38500 |
| 1000 | $1.51439 | $1514.39000 |
| 3000 | $1.48269 | $4448.07000 |
| 5000 | $1.45167 | $7258.35000 |
